• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

ÇAKMA EMPAS

 

  Q 9 8 3
---
Q 10 8 3

J 10 7 
A K Q 7 4
---

5
J 10 9 6 2 
8 6

 
A K 6 4 2
8 5 3
---
   

 

 


 
Kontrat =4
Atak     =A
A K 7
A K 10 
K 2 
8 7 5 3 2 

10 9 8 
Q 6 2
5 4 3
A K Q 6

Q J 2 
J 4 3
Q 7 6 
7 6 5 2

 
6 5 4 3 
9 8 7 5
A J 10 9 8
---  
  J 7
-- 

A
 

 

 

 
A 10 
-
2
9
 

Kup lövesi çakma suretiyle kazanılan lövedir. Yandaki dağılımda koz pik ise yerde (Kuzey) kör yoktur. Bu dağılımda Güney kozdan 5 löve yapabilir. Ama elindeki küçük körleri yere çaktırırsa üç löve de buradan kazanır.
Rakiplerin de çakarak fazladan löve kazanma şansları vardır. Rakiplerin çakarak löve kazanmasını önlemek için, kozlarını daha önce bitirmeye çalışmalısınız. Rakiplerinizin kozlarını bitirmek için oynama sırası size geldiğinde, hemen kozları çekmeye başlamalısınız. Koz adedinizin rakiplerinkinden fazla olması gerektiğine göre, rakiplerinizin kozunu -çakmalarını önlemek amacıyla- bitirmek zor olmamalıdır.
Rakiplerinizin sizin renklerinizden birine çakma olasılığı varsa, hiç olmazsa yüksek (onör) kağıtlarınıza çakılmasını engellemelisiniz. Örneğin yandaki dağılımınıza göre, Batı körün 9'lusuyla atak ederse, 9'lunun Batı'nın elinde sinlton olma olasılığı fazladır. Çünkü, dışardaki QJ109'lu bir dağılımla, Batı'nın 9 ile atak yapmaması gerekirdi. Dolayısıyla Batı'nın 9 singlton atağını yerden As'ınızla değil, elden Rua'nızla almanız gerekir. Batı daha sonra bu renge çakma şansı bulsa bile sizin onörünüze değil, küçük kağıtlarınızdan birine çakma şansı bulacaktır. Eğer Batının 9 atağını yerden As'la alsaydınız, Batı'ya çakma fırsatı doğduğunda, sizin elinizdeki alıcı kağıt olan Rua'nıza çakmış olacaktı. Eğer Batının atağı 9 yerine Q ise, büyük olasılıkla QJ109vs. gibi uzun renkten açılıyordur. Kör Doğuda singlton olabilir. Doğunun daha sonra A'ünüze çakma şansı vermemek için, bu kez Batı'nın Q atağını yerden As'ınızla almalısınız..

Çaka ıçin Yere Geçme:
Yandaki örnekte, eğer Güney kozları bitirmek için oynarsa ancak 9 löve (beş koz, iki pik, iki kör) yapar ve bir batar. Ama, atağı çakarak alır, pik ve körün As ve Rua'sıyla dört kez yere geçip kalan dört sineğe'de elden çakarsa 9 löve almış olur. Karo Rua'sı da bir löve alacağından toplam 10 löve kazanılmış olur.

Çakarak Empas:
Elinizdeki (veya yerdeki) her hangi bir renten yoksa, o renkten yerden (veya elden )oynayacağınız kağıdı rakip yükselterek almaya kalkarsa, rakibin yüksek kağıdına çakarak ezersiniz.

El Çaka Yer Çaka:
Elde ve yerde hiç kağıdı bulunmayan bir rengin rakipler tarafından oynanması halinde, elden (veya yerden) çakmak suretiyle yerden (veya elden)  kağıt kaçmaya " el çaka yer çaka" denir. Yandaki örnekte, koz piktir. Batı körden başka hangi renk gelirse gelsin Güney ancak 3 löve alır: 2 koz ve 1 trefl lövesi. Karo lövesi alma olanağı yoktur. Ama Batı kör gelirse (örneğin Q) Kuzey 7 ile çakar ve Güney 2'liyi kaçar. Daha sonra yerin (Kuzey) 3'lüsüne elden 10'lu ile çakılırsa, trefl ve koz As'larıyla toplam dört löve alınmış olur.

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

   

 

 


 

---

 

 


 

Empas, rakiplerinizin daha yüksek bir kaığıdını tuzaığa düşürerek, daha aşaığı bir kaığıtla löveyi kazanmaktır. Yandaki daığılımda Güney'i oynuyorsanız, yerden As ve arkasından Dam'ı çekerseniz, ancak bir löve alabilirsiniz.ıki löve yapmak istiyorsanız; elden 8'liyi çekip, Batı'nın kör Rua'sını koymasını beklersiniz. Batı Rua'yı koyarsa yerden As'ınızla birinci eli alıp, ardından Dam'ınızla ikinci löveyi de alma şansınız olur. Elden 8'liyi çektiığinizde Batı Rua'yı oturmazsa, bu kez yerden Dam'ı koyarak birinci löveyi, ardından As'ınızı çekerek ikinci lövenizi alırsınız. Bu durumda, siz Batı'nın Rua'sına empas yapmış olursunuz.

şimdi yandaki ikinci örneığimize bakalım: Güneydesiniz. As ve Rua'nızı doığrudan doığruya çekerseniz, Doığu'nun Dam'ına üçüncü löveyi vermek zorunda kalırsınız. Oysa, yerden ele doığru oynayarak doığunun Dam'ına empas atarsanız her üç löve de sizin olur. Bunun için yerden küçük kaığıtlardan birini oynarsanız Doığu Dam'ını oturursa elden Rua'yla (veya As'la) rakibin Dam'ını ezersiniz. Doığu Dam'ını oturmayacak olursa, löveyi Vale'nizle alırsınız. Her halde de kalan löveler sizindir.

Eığer empas atmak için yere (veya ele) bir kaç defa geçme şansınız yoksa, yandaki örnekte görüldüığü gibi, Batı'nın empas atacaığınız kaığıdına yakın yükseklikteki bir kaığıtla empasa başlarsınız. Elden Vale'nizi oynayarak Batı'nın Rua'sına empas atarsınız. Batı Rua'sını oturmazsa bu kez 10'luyla empasa devam edersiniz. Bu şekilde yere (veya ele) geçmek zorunda kalmadan empasınızı sürdürme olanaığı bulursunuz. 

Rakiplarin her hangi bir renkten Dam veya Rualarına empas atmak zorundaysanız, arttırmadaki deklarasyonlarından puanlarını göz önüne alarak, Dam veya Rua'larının yerini bilebilirsiniz. Ama hiç bir tahminde bulunamıyorsanız aşaığıdaki gibi empas atabilirsiniz.
Dam Empası:
Ortaığınızda ve sizde toplam 8 kaığıt varsa, geri kalan 5 kaığıdın rakiplerinizde 3-2 şeklinde daığıldıığını ve damın 3-kaığıtlı tarafta olduığunu düşünerek empas yapın. Ama ortaığınızda ve sizde toplam 9 kaığıt varsa, geri kalan 4 kaığıdın rakiplerinizde 2-2 şeklinde daığıldıığını düşünerek As ve Rua'nızı çekip, Dam'ı düşürmeye bakın:Empas yapmayın.
Rua Empası:
Ortaığınızda ve sizde toplam 10 kaığıt varsa, geri kalan 3 kaığıt rakiplerinizde 2-1 şeklinde daığıldıığını ve Rua'nın 2 kaığıtlı tarafta olduığunu düşünerek empas yapın. Ortaığınızda ve sizde toplam 11 kaığıt varsa, geri kalan 2 kaığıdın rakiplerde 1-1 şeklinde daığıldıığını düşünün ve As'ınızı çekerek rakiplerin Rua'larını düşürmeyi deneyin. Empas yapmayın.
Çakaya Empas:
Yandaki örnekteki kozun pik olduığunu düşünelim.  Körlerin daığılımıda örnekteki gibi olsun: Elden dam gittiığinizde Batı Rua koyarsa, yerden kozla çakarsınız. Eığer Batı kör Rua'sını oturmazsa, yerden boşlarsınız. Bu tür empaslara çakaya empas"""" denilir.

 

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret109176
Hava Durumu
Anlık
Yarın
9° 6°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.27735.2985
Euro6.02466.0488