• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

BRİÇTE KAPTANLIK

 

BRİÇTE KAPTANLIK MÜESSESESİ

Natürel sistemlerdeki en önemli ve temel konulardan biri de “ Kaptanlık” kavramıdır.Kaptan kelimesi, sözlük anlamındaki gibi, burada da “idare eden” demektir.Bir ortaklık iki kişiden oluştuğuna göre, ya biri, ya diğeri kaptanlığa hak kazanır. Böyle bir durum gerçekleştikten, kaptan belli olduktan sonra artık deklarasyonların rotasını çizmek, bir yön vermek ona düşer.

Peki, bu durum nasıl gerçekleşir?
Kaptan ne zaman belli olur?
Bu soruların cevabı, “ ortaklardan birisi limite olduğu olduğu anda “ olacaktır.
Limite olmak, elini dağılım ve puan açısından belli kalıplardan birisine sokarak göstermekle gerçekleşir.Limite olan; yani elini anlatmış olan oyuncunun ortağı “kaptan”, kendisi de “raportör” olur ve bundan sonraki görevi, kaptanın isteklerini yerine getirmektir.

Genellikle açan limite olduğundan, cevapçının kaptanlığı alması daha sık görülür.Açanın kaptan olduğu durumları şöyle sıralayabiliriz:

Cevapçı ilk cevabında SA deklare etmişse ( dengeli el, limite cevap)
Açanın rengine tutuş yapmışsa
Sıçramalı renk değiştirmişse (16-18 güç limitinde)

Bu durumlarda açan kaptan olur. Bunun dışındaki pozisyonlarda ise cevapçının kaptanlığı görülecektir. Açanın limite bir açış yaptığı durumlarda (SA açılışları, flannery, zayıf iki veya preemptive açışlar gibi), cevapçı hemen kaptan olacaktır. Açışta limite olmayan açan, eğer cevapçı limite olmamışsa, rebidinde limite olmaya çalışmalıdır. Bunu da rengini tekrar ederek SA rebid ederek, cevapçının rengini tutarak gerçekleştirir. Bu durumlarda tam bir limitasyon olayı gerçekleştiği için, cevapçı net bir şekilde kaptan olacaktır.

Her zaman bu kadar net kaptanlık ilişkisi görülmeyebilir.Açanın geniş limitlerde yaptığı rebidler biraz problem yaratır. Ekonomik yeni renk, jump veya reverse ile yeni renk söylemesi bu pozisyonlardandır.Cevapçı, yinede kaptan sayılırsa da, artık değişebilir bir durum söz konusudur ve cevapçı kendisini daha iyi limite olarak kaptanlığı açana bırakabilir. Ayrıca, açanın insiyatifine kalabilecek durumlar da söz konusu olabilir.

Genel olarak, Kaptan belli olduktan sonra yapılacak işler bellidir. Kaptanın görevleri içinde en önemlisi, ne oynanacağına ve kaç oynanacağına tespit etmektir. Bunu da raportöre sorarak, davet ederek, pas geçerek ve zon veya şlem söyleyerek gerçekleştirecektir.

 

K.Ereğli Briç Kul.alınmıştır.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret109176
Hava Durumu
Anlık
Yarın
9° 6°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.27735.2985
Euro6.02466.0488