• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

RE OPENING DBL TRAPPASS

Re-Opening DBL & Trap Pas :

Ortağınız oyun açtıktan sonra, rakibiniz overcall yaptığında, konturunuz negatif olduğuna göre, ceza konturu atmanız gereken eliniz varken ne yapacaksınız?

Ortağınızla negatif kontur seviyesini belirlemiş olmalısınız. Yani, rakibiniz hangi seviyeye kadar konuştuğunda, konturunuzun negatif olduğunu anlaşmış olmanız gerekmektedir.

Negatif kontur seviyesi için genel eğilim 3‘dir. Biz  4¨‘ya kadar negatif kontur oynayacağız. Bu, rakibimiz 4¨‘ya kadar hangi seviyede overcall yaparsa yapsın, cevapçının atacağı konturun negatif olacağı anlamına gelmektedir. Rakibimiz 4© ve üzerinde bir overcall yaptığında ise, atılan kontur ceza olacaktır. Rakibinizin overcall’u ortağınızla anlaştığınız negatif kontur seviyesi dahilinde iken, cevapçı olarak direkt ceza konturu atamazsınız. Bunun tek çaresi, overcall üzerine cevapçının pas demesi (trap-pas) ve açıcının kontur diyerek (re-opening DBL) konuşmaları yeniden açmasıdır. Bu durumda, pas diyerek, overcall’u ceza konturlu oynamaya çalışabilirsiniz. Açıcı, cevapçının bir trap-pas geçmiş olma ihtimaline karşılık, açış puanı ne olursa olsun, rakip rengin 3 karttan az olması halinde DBL ile konuşmayı açması gerekmektedir. Buna re-opening DBL denmektedir.

Açıcı, overcall rengi kısa, ancak bütün gücü 6-7 kart açış renginde iken veya rakip renk şikan ve eli 5-5/6-5 iken re-opening DBL yerine, dağılımını gösteren bir konuşma yaparak konuşmayı açık tutacaktır. Açıcı, minimum açış gücü ve overcall renginin 3+ kart olması durumlarında, pas diyerek konuşmayı yeniden açmayacaktır. Çünkü, cevapçının trap-pas geçmiş olma ihtimali son derece azalmıştır.

 

AÇICIRAKİPCEVAPÇI♠A852
1©2§PAS (Trap-Pas)♥8
DBL(re-opening) ♦J62
   ♣AQT98

Rakibin 2§ overcall’u üzerine cevapçıda konturlu 2§ oynamak isteyen bir el var. Cevapçı ve ortağı 4¨ seviyesine kadar negatif kontur oynadıklarından, cevapçının 2§‘e direkt atacağı kontur, negatif kontur olacağından, cevapçı trap-pas geçerek, açıcının kısa trefl ve normal eli ile, re-opening DBL demesini bekleyecektir. Açıcı, treflinin 3 karttan az olduğu hemen hemen her elle konuşmayı kontur diyerek yeniden açacaktır. Cevapçı bu kontura pas diyerek, rakibin overcall’unu konturlu oynamaya çalışacaktır.

Açıcı, overcall yapılan konuşma pas-pas olarak kendisine geldiğinde, balance etmek için gayret edecektir. Çünkü, cevapçıda rakip renkteki uzunluk ve kuvvetli bir el ile konuşamamış ve pas demiş (trap-pas) olabilir. Açıcıdan rakip renk kısa olduğunda DBL demesini bekliyor olabilir.

 

♠A85AÇICIRAKİPCEVAPÇI
♥AQJ81¨2§PAS
♦A9852? 
♣8DBL(re-opening) 

Açıcı, overcall renginin kısa olması ve çok distribusyonel olmaması nedeniyle DBL diyerek balance edecek, konuşmayı tekrar açacaktır. Çünkü, treflinin kısalığı, ortağın bir trap-pas geçmiş olma ihtimalini hala korumaktadır. Cevapçıda, rakibi konturlu batırmak isteyen bir el yoksa ve zayıf olması nedeniyle  2¨, 2© veya 2 diyecektir.

 

♠A8AÇICIRAKİPCEVAPÇI
♥K81¨2§PAS
♦AQ862?  
♣JT98PAS  

Açıcıda bu trefliler varken cevapçının trap-pas geçmiş olma ihtimali yoktur. O halde cevapçı, konuşabilecek puan gücü olmadığından pas geçmiştir. Minimum bir elle açıcı da konuşmamayı yeğleyecektir.

 

♠QTAÇICIRAKİPCEVAPÇI
♥J971¨1PAS
♦AKQJ862¨  
♣J3   

Kendi renginiz uzun ve tüm kuvvetiniz bu renkte iken re-opening kontur atmayınız.

 

Trap-pas yapan cevapçının eli, rakip koza oynadığı zaman daha değerli  olabilecek türden olmalıdır. Mesela Ortak 1Pik açıp, rakip 2Tr derse, bizim   ARDx Trefl ile Trap-pas yapmamız anlamsızdır. Ayrıca tutuş varken trap-pas yapılmamalıdır. Çünkü böyle bir el bütün Kontratlarda değerlidir. RVT86 gibi bir elin ise sadece kozun Tr olduğu zaman değeri vardır. Yani rakibin kozunun kabuk puanları değil, rakip kozun uzunluğu ve ara puanlar trap-pası daha değerli yapar. Ayrıca Zon durumuna göre, Kontratın seviyesine göre Trap-pas değerlendirilir. Ortakla misfit varsa Trap-pas öncelikle düşünülmelidir.  

 

♠DVxxSİZRAKİPPARTNERRAKİP
♥-------1♥2♣
♦ARDxx?   
♣ADxx    

Böyle bir elle zon durumuna göre karar verin. Şilem, misfitten dolayı pek olası görünmüyor. Eğer rakip zondaysa rakibi konturlu oynatmak daha avantajlı olabilir.

Veya ;

♠-----SİZRAKİPPARTNERRAKİP
♥DVxx1♦2♣PASPAS
♦ARDxx?   
♣ADxx    

Böyle bir elle ya 2Kör deklaresi verin ya da  PAS geçin. Daha iyi sonuç alırsınız. Kontr felakete götürür. 2Körünüze ortak 2Pik derse PAS geçin.

Açıcı Preemptive açış yapmışsa Trap-pas olmaz. Partneri preemptive açış yapanın cevapçısı, rakibi cezalandırmak istiyorsa Kontr atar. Çünkü Preemptive açışlardan sonra Negatif Kontr olmaz. Negatif Kontr olmayınca Trap pas zaten olmaz. Multy açışlarında da cevapçı, açıcının elinin zayıf olduğu varsayımıyla deklare vereceğinden, açıcıdan sonra overcall yapan rakibi cezalandırmak istiyorsa Kontr atar. PAS geçmişse bu PAS, Trappas olamaz.

 yalıkavak briç ihtisas kulübü notlarından alınmıştır.

 


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret109176
Hava Durumu
Anlık
Yarın
9° 6°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.27735.2985
Euro6.02466.0488